Чи існує відповідальність ветеринарів за неналежне лікування, яке призвело до загибелі тварини?
Це питання постійно виникає у людей, які займаються допомогою тваринам, і час від часу у власників тварин, які стикаються з недбалістю ветеринарів.
Дійсно, в нашій країні не передбачено юридичну відповідальність ветеринарів у разі вбивства ними тварини через свої непрофесійні дії. Це велика прогалина у законодавстві.
Проаналізувавши судову практику стало очевидно, що власники тварин просто беззахисні від дій псевдо лікарів та їх свавілля. І ветеринари знають ці прогалини в законодавчій базі та розуміють свою безкарність.
Біда у тому, що випадки вбивств тварин непрофесійними ветеринарами, на жаль, непоодинокі.
Власникам тварин, які переживають втрату, та ще й не мають юридичної освіти, розібратися з правовими конструкціями фактично не можливо.
А ті справи, що доходять до суду, не мають позитивного результату для власника тварини.
Довести вину ветеринара фактично не можливо, бо немає що йому предʼявити (відсутня юридична відповідальність). І це замкнуте коло.
В Україні не передбачена юридична відповідальність ветеринара за непрофесійне виконання своїх обовʼязків, повʼязаних з наданням медичних послуг тваринам.
Позбавлення ліцензії – це максимум, і то фактично недосяжний…
Згідно ст. 180 Цивільного кодексу України «Тварини є особливим об’єктом цивільних прав, однак за загальним правилом на них поширюється правовий режим речі».
РЕЧІ…. Тобто ці створіння, з душою та серцем більшим ніж у більшості людей (!!!!), у правовому полі визначається як РІЧ…
У правовому полі доволі легко довести факт некваліфікованого ремонту якоїсь побутової речі (ну , наприклад, праски чи автомобіля). Довести факт некваліфікованих дій ветеринара – це фактично не можливо.
Натомість, якщо власник вдарить свого пса, то, в залежності від тяжкості наслідків, його можуть притягнути до кримінальної (ст.299 КК України) або адміністративної (ст.89КУпАП) відповідальності. Такі правопорушення викликають суспільний резонанс і осуд….
Але якщо ветеринар, через свій непрофесіоналізм вбʼє тваринку, або залишить її калікою, це не буде розглядатися як «жорстоке поводження з твариною»!
Немає в цьому жорстокості…”
Ми повністю з нею погоджуємося.
Адже довести причинно-наслідкові зв’язки між недбалими діями ветеринара і загибеллю тварини дуже складно, особливо коли ветлікарня, де загинула тварина, поспішно утилізує труп тварини, щоб неможливо було зробити подальший розтин трупу і судово-ветеринарну експертизу.
Та й поліція на такі випадки реагує неохоче.
Крім цього в Україні немає затверджених відповідними органами протоколів діагностики і лікування тварин.
Є європротоколи, і є професійні відповідальні ветеринари.
Але, ні перші, ні другі не убезпечують тварин і їх власників від безвідповідальних дій ветеринарів, орієнтованих виключно на отримання максимального прибутку, а не на допомогу тваринам.
А скільки випадків, коли ветлікарні відмовлялися приймати ургентних безпритульних тварин, які прямо на руках небайдужих людей помирали на сходинках ветлікарень?
Нещодавно біда трапилася і у Дар’ї Астаф’євої – в неї померла її собака Чічіко. Як стверджує Даша – собака померла від недбалих і непрофесійних дій ветеринарів (її історія у відео).
Та запрошує до обговорення цього питання юристів в сфері зоозахисту та лікарів ветеринарної медицини.
На фото Руслана і її собака, яка загинула від недбалості ветеринарного лікаря.